Uzun süren yalvarmalar hatta tartışmalar sonuç verdi. Çocuklarınızın eve bir köpek almaya sizi ikna ettiler. Ne ile karşı karşıya olduğunuz konusunda yeterince bilgi sahibi olmanız burada çok önemli.

Köpeğin zaman zaman zahmetli olabilecek ve ömrü yani yaklaşık on yıl boyunca sürecek günlük bakımı, yiyecek ve veteriner hekim masrafları ile eğitimi konusunda bir iş bölümü ve genel bir plan yapmış olabilirsiniz. Neyse ki elinizde piyasadaki sınırlı Türkçe köpek bakım kitaplarından biri de var. Hemen her şey yolunda gidiyor gibi. Eve gelecek yeni bebek için yıllar sonra sevimli bir telaş ve heyecanla kitaplar okunuyor, sokaktaki diğer köpek sahipleri ile konuşulup şimdiden öğretilecek numaralar konusunda hayaller kuruluyor. Bu yavru muhtemelen şanslı bir yavru olacak.

Dikkatinizi çekmek istediğim konu ne tür bir köpek seçileceği konusunda araştırıcı ve yol gösterici olmanızın önemi. Muhtemelen bir köpek kitabını açıp resmini beğendiğiniz ya da komşuda hatta belki de Bağdat Caddesinde birinde gördüğünüz bir ırkı seçmek isteyebilirsiniz.

Özellikle vugulamak istediğim ergenlik dönemindeki genç erkek çocuklarının mahalledeki en güçlü köpeğe sahip olma hevesleri şirin yavrunuzu trajik olaylar sonucu kaybetmenize neden olabileceğidir. Bu yaşlarda gelişen pazular güçlü bir köpekle desteklenmek istenebilir. Evinizdeki o oyunbaz yavru siz farkında bile olmadan bilinçsiz yönlendirmelerle diğer evcil hayvanlar ve insanlar için bir tehlikeye dönüşebilir.

Bu nedenle seçilen ırkların yaşam tarzınıza, karakterlerinize ve beklentilerinize uyması önemlidir. Bir köpeğin aynı anda bir Rottweiler ve Golden Retriever olmasını beklemek haksızlık olabilir. Bunu sadece ne yaptığını bilen tecrübeli kişiler başarabilir. Tıpkı kendi çocuklarınızı yetiştirdiğiniz yıllardaki gibi aile köpeğinizin karakterini oluştururken de aile içi sosyal kontrol ve tutarlılık size aradığınız dostu kazandıracaktır.

İlker Ünlü

0 Comments

Add comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>