Evlerinde köpekleri ile yaşayan ve bebek bekleyen ailelerin, köpek eğitimi ile ilgili akıllarından geçen sorunları ve korkuları herkes bir şekilde tahmin edebilir. Bu makalemde bu konular hakkında sizleri elimden geldiğince aydınlatmaya çalışacağım.

Öncelikle belirtmek isterim ki, bir köpeğin doğacak olan bebeğinize alıştırılması, bebeğiniz doğduktan sonra ya da biraz büyüyüp çocuk yaşa geldikten sonra uygulanacak bir rutin değildir. Bu, köpeğinizin eğitimi için ev içerisinde köpeğiniz ile olan ev hiyerarşisini oluşturmanız, doğru iletişimi kurmanız ve yeni misafirinizin geleceğini ona hissettirmenizden geçer. Bu süreç köpeğiniz ile evinizde yaşayacağınız süreci vasıflı bir şekilde geçirmeniz ve onu bu olaya dahil etmeniz anlamına gelir.

 

Bebek ile Köpeğinizin Eğitimi için Tavsiyeler

Öncelikle hamilelik döneminde birlikte yaşadığınız köpeğinizin iç ve dış parazit tedavilerini, 3 aydan 1 aya indirmeniz sağlık açısından doğru olacaktır. Ayrıca köpeğinizin öğününde çiğ diyetler varsa, onları da diyetinden çıkartmanız en doğrusudur.

Bebek ve çocuk ile köpeğinizin yaşaması konusunda en büyük sıkıntı, ilginin bir anda köpeğinizden bebeğinize kayması ve köpeğinizin kendini ikinci plana atıldığını hissetmesidir. Bu yüzden hamilelik döneminde köpeğinize gösterdiğiniz ilgiyi sınırlı tutmanız, dışarıdaki günlük aktiviteleri arttırmanız ve kendi başına kalıp zaman geçirebilmesini sağlamanız hazırlık açısından iyi olacaktır.

Uzun yıllar sizle yaşamış dostunuzu evden uzaklaştırmak ve daha sonraki bir dönemde çocuğunuz ile iletişime zorlamak, köpeğinizin içgüdülerini değiştirecek ve hem çocuğunuzun köpeğinizi, hem de köpeğinizin çocuğunuzu anlamasını zorlaştıracaktır.

Bu dönemde, ileride köpeğinizin bebeğinizin yakınındayken yapacağı ani hareketleri önleyebilmek açısından, köpeğinizin itaat eğitimine önem vermeniz, sizin için çok gerekliymiş gibi gözükmese de her gün tekrar etmeniz çok önemlidir. Bu köpeğinizin kendini sürekli kontrol altında hissetmesini sağlayacak ve liderliğinizi pekiştirecektir.

Köpek Eğitimi ve Bebeğiniz Açısından;

Bebeğinizin kendine ait bir odası olacağını hesaba katıp hamilelik döneminde o odayı köpeğinize yasaklamanız da işinizi kolaylaştırabilir.

Bebek ile birlikte olduğunuz anlarda, köpeğinizin sevgi göstermek için bile yaptığı bazı hareketler onu incitebileceğinden artık sadece köpeğiniz dört ayağı üzerindeyken temas haline geçmeniz, elle ve ya sözlü olarak ödüllendirmeniz en uygunu olacak ve tatsız olayların önüne geçecektir.

Bebeğiniz doğduktan sonra onun bazı eşyalarını köpeğinize koklatıp tanıtmanız da köpeğinizin eğitimi ve yeni misafirinizi kabullenmesi için ona yardımcı olacaktır.

Bebek doğmadan önce köpeğimizi bebeği ve çocuğu olan arkadaşlarımız ile bir araya getirmemiz hazırlık için önemlidir. Fakat burada aşırı heyecanlı, köpeğimizin canını yakacak ve onu korkutacak çocuklar ile karşılaştırmamak önemlidir.

Bazı köpekler içgüdülerinden dolayı yemek ve oyuncaklarını kimseyle paylaşmak istemezler. Bebeğinizin büyüyüp bu objelere yaklaşma ihtimalini göz önüne alarak bunları paylaşması konusunda bazı çalışmalar yapabilirsiniz. Eğer bu güdüler çok kuvvetli ise bu konuda bir uzmandan yardım almak gerekebilir.

Çocuklar ve Köpek Eğitimi

Bebeğiniz büyüyüp çocuk yaşa geldikten sonra ona öğretmemiz gereken ilk şey diğer köpeklerin bizim köpeğimizden farklı olabileceği ve ona zarar verebileceğidir. Bütün köpekler ayrı karakterlere sahiptir ve öncelikle çocuklara olan yaklaşımı özenle test edilmelidir. Eğer bu konuda köpekten sıcak bir yaklaşım gelmiyor ise bu konuda ısrarcı olmak çok gereksizdir. Köpeğin yapacağı ani bir hareket çocuğunuz için ileriki zamanlarda diğer köpeklere olan yaklaşımları değiştirebilir.

Çocukların yaptığı bazı davranışlar da köpeklerde bazı anksiyeteler, korku ve endişeler gelişmesine sebep olabilir. Çocukların köpeklerin gözüne direk bakmasını, çığlıklar atıp üzerine doğru koşmalarını, ağızlarından oyuncaklarını ve yiyeceklerini almalarını ve elle taciz etmelerini engellemeliyiz. Çok sakin ve naif bir yapısı olmasına karşın çocukların bu taciz kar davranışları köpeklerin istenmeyen davranışlarda bulunmasına sebep olabilir.

Eğer köpeğiniz daha önce çocuklar ile karşılaşmamış ise başlangıçta çocuk sayısının da birden fazla olmamasına dikkat etmeliyiz. Her ihtimali göz önünde bulundurarak olası bir kötü durumda çocuklarımıza elleri ile yüzlerini kapatmalarını ve dizlerinin üzerine kapanıp hareketsiz durmaları gerektiğini de öğretmeliyiz. Eğer böyle bir duruma maruz kalırsa da daha sonra bu olayın bir fobiye dönüşmesine müsaade etmemeli ve sakin köpekler ile iletişime devam etmesi için onu yüreklendirmeliyiz.

 

 

0 Comments

Add comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>