26 Temmuz 2012

Köpeği Okuma Sanatı

Köpekler kendi aralarında incelikli ve gizli işaretler dizisiyle anlaşır. Köpeklerle ilişkilerimiz sırasında gözlemlerimiz ve iletişimimiz bu sözel olmayan sofistike iletişim sistemi karşısında zaman zaman çok yetersiz görünebilir.

Eğitim ya da davranış problemleri genellikle köpeğin bizim farkında olmadan gönderdiğimiz işaretlere tepkisinden kaynaklanır. Ne yazık ki yine genellikle eğitmenden çok köpekler suçlanır.

Köpeği eğiten kişinin köpekle olan ilişkimizde sözel olmayan davranış ve işaretlerinin doğru değerlendirilmesinde becerikli ve tecrübeli olması gereklidir. Eğitim sırasında büyük ölçüde sözel iletişime güvenmemiz belki de en büyük hatalarımızın başında gelmektedir. Kural olarak, sözel olmayan yöntemle net bir şekilde açıklanamayan hiç bir kavramın köpeğin anlaması umulmamalıdır.

Dikkatli değerlendirme ile elde edilen bilgi çok değerlidir. Bu bilgi olmaksızın köpeğin adına sağlıklı kararlara varamazsınız.

Her köpeğin tıpkı bizim gibi iyi ve kötü günleri vardır. Köpeğin fiziksel ve zihinsel yetenekleri ve sınırları konusunda doğru bilgiye sahipseniz eğitim problemlerinin önüne geçmeniz daha kolay olacaktır. Aksi genellikle köpeğin adına sahibinden gördüğü adaletsizlik hatta zulümle eştir.

0 Comments

Add comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>