26 Temmuz 2012

Saldırganlık Tipleri

Köpeklerde saldırganlık konusunda yüzlerce yazılı rapor vardır; fakat hiç biri saldırganlığın kabul edilebilir bir tanımını yapamamaktadır. Terim genellikle akla vahşilik ve benzeri çağrışımlarını getirmektedir. Oysa köpeğin aklındaki tanım bu değildir. Saldırganlığın pek çok farklı formu vardır. Baskın karakter saldırganlığı öncelikle kalıtsaldır. Erkekler arası ya da cinsiyetle alakalı saldırganlık hormonlarla alakalıdır. Diğerleri çevresel ya da operant öğrenme yoluyla ortaya çıkar. Bazı saldırganlık türü ise sadece köpeğin heyecan düzeyiyle alakalıdır.

Saldırganlık kendini her zaman belli etmeyebilir. Sadece boğaz boğaza kavga anlamına gelmez. Köpekler aralarında ritüel saldırganlık biçimleri geliştirmiştir ve bunlara her zaman patolojik ve yanlış gözüyle bakmamamız gerekmektedir. Bize inanılır gelmese de bir bakış ya da duruş bazen ısırmak kadar etkilidir. Yine de ısırma gerçekleşebilir ve ısırılan sadece diğer köpekler değildir. Her yıl Amerika’da bir kaç milyon ciddi ısırılma rapor edilmektedir.

Saldırganlık vücut duruşu, havlama, hırlama ya da sadece dik bir bakışı içerebilir. Savunmacı ya da direkt saldırıya yönelik olabilir. Köpekler kovalayıp ısırabilecekleri gibi kaçarken de ısırabilirler. Cinsiyet, yaş, boyut, hormonal düzey, bölge, kişisel mesafe, baskınlık/çekinik hiyerarşi saldırganlığı etkileyebilir. Köpek için saldırganlık gerektiren bir karşılaşma ya bir kaynak (kardeşler arası rekabet vb) için rekabet biçimi ya da hayatta kalmak için kalıtsal mirasını (üreme) genişletme imkanıdır. Rekabetin merkezindeki kaynak bazen besin, barınak ve bölge gibi barizdir; fakat bazen de köpeğin niçin saldırganlık sergilediğini anlamak güçleşebilir. Bu durumlarda hiyerarşik düzeyde yükselme gibi ödeşme daha sonra gelir. Bu en yaygın saldırganlık tipi ve köpeklerin niçin böyle davrandığını anlamak için bakylacak iyi bir başlangıç noktasıdır.

 Baskın Karakter Saldırganlığı
 Sahiplenmeci Saldırganlık
 Korku Nedenli Saldırganlık
 Koruyucu Saldırganlık
 Erkekler Arası Saldırganlık
 Avcı Saldırganlığı
 İdiopatik Saldırganlık
 Öğrenilmiş Saldırganlık

Bruce Fogle, “The Dog’s Mind” adlı kitabından alınmıştır.

0 Comments

Add comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>