26 Temmuz 2012

Tuvalet Eğitimi

Başarılı bir tuvalet eğitiminin sırrı yavru köpeğin ev içindeki hareket alanının kısıtlanmasında yatar. Evde “yavru kafesi” eğitimi veriyorsanız tuvalet eğitimi daha kolay ve güvenilir bir yöntemle kontrol altına alınacaktır. Yavruyu eve getirdiğinizde yapmanız gereken ilk şey aslında annesinin emzirme döneminde ona öğrettiği “uyuduğu yeri temiz tutma” alışkanlığını devam ettirmektir. Çoğunlukla yapılan hata yavruya tüm evde gezme özgürlüğü sağlayarak köpeğin içgüdüsel olarak temiz tutması gereken alanı anlamasını geciktirmektir.

Yavru su içtikten ya da yemek yedikten sonra sindirim sistemindeki bu ek baskı nedeniyle tuvalet yapma ihtiyacı duyacaktır. Her yemek ve sudan sonra yavruyu belirlediğiniz tuvalet noktasına götürün.

Uzun süreli aktif oyun sonrası tuvalete bir ziyaret yine gerekli olabilir.

Geceleyin yatmadan önce mümkün olduğunca geç bir saatte yavruyu kafesinden çıkarıp yine tuvalete götürün. Akşam altıdan sonra yavruya yemek vermeyerek gece olabilecek kazaların önüne geçebilirsiniz.

Sabahları mümkün olduğunca erken yavruyu dışarı çıkarın. Bağırsakları üzerindeki kontrolü güçlendikçe daha düzenli uykuya kavuşabilirsiniz.

Yavru evdeyken gün içinde planlı dışarı çıkışlar sağlayın

Yavrunun vücut dilini okumayı öğrenin:

 Köpeğin yüzündeki genel bir rahatsızlık ya da endişe ifadesi
 Tek bir noktanın üzerinde daireler çizme
 Kapının önünde beklemesi ya da dolaşması
 Ağlayıp, sızlanması ve kapıya doğru koşarak dikkatinizi çekmesi
 Çömelir pozisyona geçmesi

 

Yavru eğer bekleyemezse sakince yavruyu kucaklayıp tuvalet alanına götürün ve orada işini bitirmesini bekleyin. Her şey bitince onu ödüllendirin.

Kazanın gerçekleştiği noktayı kimyasal temizleyicilerle temizleyin. Dezenfektan ya da sıradan temizleyiciler kaza noktasını yeterince temizleyemeyebilir. Sizin için yeterince temiz görünse de köpeğiniz için hala cazip bir tuvalet alanı olarak kalır. Enzim bazlı bir temizleme maddesi ile temizledikten sonra kuruyuncaya kadar üzerine ters bir iskemle kapatarak yavruyu buradan uzak tutun.

Yavruya tuvalet alanındayken asla bağırmayın. Burası bol övgü alması gereken bir yerdir.

Alsa burnunu pisliğinin içine sürtmeyin. Bazı yavrular öylesine ileri gidebilir ki daha önce azarlandığı için yapar yapmaz dışkısını yiyerek yok etmeye çalışabilir. Bazısı ise ciddi sağlık problemleri yaşayıncaya kadar tuvaletini tutma yoluna gidebilir.

Asla yavruya eliniz ya da gazete ile vurmayın. Bu sizden korkmasını sağlarken öğrenmesini yavaşlatacaktır.

ASLA ÇOK ERKEN ÇOK FAZLA ŞEY UMDUĞUNUZ VE YAVRUNUN HAREKETLERİNİ YETERİNCE KONTROL EDEMEDİĞİNİZ İÇİN KÖPEĞİNİZİ CEZALANDIRMAYIN.

Unutmayın ki bu, yavrunun hayatında öğrenmesi gereken ilk ciddi şeydir. Daha da önemlisi ilk haftalarda yeni ailesiyle mümkün olduğunca fazla mutlu ve tutarlı çağrışımlara gereksinim vardır. Bunu aslında olmasına sizin izin verdiğiniz hatalarla gölgelemeniz köpeğin suçu değildir.

Yavru halınızı ıslatırken ona bağırmak boşunadır. Elinizi çırparak ya da sert bir “Hayır” ile yavrunun dikkatini dağıtabilirsiniz. Yavruyu hemen alıp dışarı çıkarın. İşini doğru yerde gördüğünde onu ödüllendirin.

Ev yemekleri ve abur cuburdan kaçının. Sindirilebilirliği yüksek bir köpek maması tuvalet düzenini koruyacak aynı zamanda kazaların temizlenmesini kolaylaştıracaktır.

Yemeğini tüm gün köpeğinizin önünde bırakmayın.

Kafesinin içine yiyecek şeyler koymayın. Bırakın burası dinlenecek bir yer olarak kalsın.

Uzun süre köpeğinizi kafesinde tutmayın. Bu, onu kafesini yani içgüdüsel olarak temiz tutması gereken uyuduğu yeri pisletmesine neden olacaktır.

Tuvalet eğitiminde ailece tutarlı olun.

Duvarla çevrili bir bahçeniz olsa da köpeğinizi sadece dışarı bırakıp işini halletmesini ummayın. Ona yol gösterip ödüllendirin.

Oyun, yavru tuvalet alanını kullanmadan önce başlamamalıdır. Dışarı çıkış oyundan çok başta tuvalet ihtiyacını karşılamak anlamına gelmelidir.

Köpekler içgüdüsel olarak uyudukları ve yemek yedikleri yeri temiz tuttuklarından yiyecek ve tuvalet alanları birbirinden uzak tutulmalıdır.

 

(..ve son olarak köpeğinizi gazete kağıdına alıştırmaktansa en baştan itibaren erişkin olduğunda tuvaletini yapmasını umduğunuz yere alıştırarak daha sonra güçlükle alıştırdığınız gazeteden toprağa geçiş problemleri yaşamanızı ve köpeğinizin aklının karışmasını engellemiş olursunuz.)

0 Comments

Add comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>