Değerli Üyelerimiz,

Geçmişte olduğu gibi önümüzdeki süreçtede WUSV /SV Hakemleri ile etkinliklerimiz devam edecektir.Dortmund mahkemesi VDH/ FCI yasaklarının kanun dışı olduğuna karar vermiştir.

WUSV ‘un öngördüğü Dünya genelinde eşit Şecere sistemi ve WUSV merkezli Şecere Kütüğü oluşturulması ile ilgili düzenlemeler doğrultusunda,

29 Ekim 2017 tarihinde yapılan Genel Kurul Toplantısında Üretim Yönetmeliğimizin WUSV Şecere Yönetmeliği doğrultusunda değiştirilmesine oy birliği ile Karar alınmıştır.

Bu durumda Standart Şecere için

  • Beyaz yani Standart seçere alabilmek için ebeveynlerin mutlaka kalça ve dirsek röntgeni şecerelerinde işli olmalı ve Köpek sosyalizasyon sınavını geçmiş olmaları gerekmektedir.
  • 24 ayda bir dişi en fazla 3 doğum yapabilir · en yakın akrabalık bağı 3-3 olabilir · Diğer şartlar aynı kalmıştır. Yani seçkin (Pembe) şecere alabilmenin minimum şartları kalça ve dirsek röntgeni (şecerede işli olmalı), BH ve TSB sınavlarını başarı ile geçmektir.

. ACKİSD yarışmalarına katılan tüm köpeklerden DNA örneği alınacaktır ve TUR kayıt numarası verilecektir.

. Tüm WUSV ve FCI şecereli köpekler ACKİSD yarışma ve sınavlarına katılabilirler ve üretimde kullanılabilirler.

Tüm WUSV ve FCI şecereli köpekler ACKISD soy kütüğüne kayıt olabilirler.

. Şeceresinde WUSV kaşesi olmayan köpeklerin yarışmalara katılabilmeleri için WUSV kuralları gereği geriye dönük üç jenerasyon kalça ve dirsek röntgenlerinin soy ağaçlarında işli olması gerekmektedir.

. Diğer tip şecere (Alianz, vb) sahibi köpekler şecerelerinin WUSV kuralları gereği geçerliliği olmadığından kayıt belgesi alarak (sıfır şecere) ve hakem notu ile derneğimize TUR numarası alarak kayıt olabilirler. Bu köpekler ayrıca DNA örneği vermek zorundalar dır.

Üretimde kullanılmaları halinde bu köpeklerden doğan yavrular ileriye doğru 3 jenerasyon sonra Normal şecere alabilirler.

. Şeceresinde WUSV kaşesi olan her köpek Dünya Şampiyonaları dahil tüm ulusal, uluslararası yarışma ve sınavlara katılabilirler.

. Yarışmalarda VA (Mükemmel Seçkin) unvanı alabilmek için Minimum IPO1 yada IGP1 ve KKL (TSB) sınavlarını geçmiş olmak mecburidir.

. 12 ay ve üzerindeki her köpeğin yarışmalara katılabilmesi için kalça ve dirsek röntgenleri şeceresine işli olmalıdır.

. Tüm SV, WUSV ve FCI hakemleri tarafından verilmiş uluslararası geçerliliği olan sınavlar derneğimizce geçerli sayılacaktır.

. Derneğimiz tarafından düzenlenecek tüm sınav ve yarışmalar aynen geçmişte olduğu gibi SV hakemleri ve derneğimiz WUSV hakemleri tarafından yönetilmeye devam edecektir.

. Ayrıca aidat borcu olan üyelerimiz aidat borçlarını yarışma ve sınav günlerinde ödeyebilir yada dernek merkezinden borç miktarını öğrenerek dernek hesaplarına havale yada EFT yoluyla ödeyebilirler, aidat borcunu ödemeyen üyelerimiz yarışma ve sınavlara katılamazlar.

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altında bırakan malum Corona salgını dolayısıyla şu an tüm planlanan organizasyonlarımız askıya alınmış olup. Karantina süreci bitip süreç normale döndükten sonra tekrar planlanarak dernek sitemizden ivedi bir şekilde yayınlanacaktır.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Sinan Çinioğlu

ACKISD WUSV TÜRKİYE

  1. Başkanı ve Üretim Sorumlusu